Dnešní díl je dílem posledním a v něm si přiblížíme další z možností terapie u post-COVID klientů, tentokrát ovšem z oblasti balneoterapie. Balneoterapie využívá přírodních léčivých zdrojů, a to v podobě léčivých vod (i plynů) a peloidů.

Lázně Perla mají za hlavní léčivý zdroj jodobromovou vodu. Ta se využívá nejčastěji v podobě celkových koupelí. Teplotu vody stanovuje lékař, dle aktuálního stavu klienta. Standardně to bývá 37°C. Celková koupel trvá 20 minut a po ní následuje uložení klienta na 10 minut do suchého zábalu, kde odpočívá. Tento přírodní léčivý zdroj podáváme i v podobě vířivých jodobromových koupelí na oblast horních a dolních končetin, kde se využívá kombinace účinků tepla i silného mechanického účinku vířící vody. Obecně má tato voda blahodárné účinky především na pohybový aparát, napomáhá v léčbě cévních i neurologických onemocnění a dalších.

Vedle koupelí jodobromových mají další pozitivní účinky na náš organismus koupele uhličité. V lázních se připravují mechanicky, a to tak, že vana je napuštěna teplou až horkou vodou a do ní se připouští studená voda prosycená kysličníkem uhličitým. Klient by se měl v této lázni hýbat co nejméně. Koupel trvá 20 minut s následným 10ti minutovým odpočinkem v suchém zábalu. Kůží se vstřebává CO2 rozpuštěný ve vodě a dochází k výraznému prokrvení kůže, zároveň klesá krevní tlak, snižuje se práce srdce a klesá i srdeční frekvence. Navíc má tato koupel i sedativní účinek na centrální nervový systém. Obdobou těchto „mokrých“ uhličitých koupelí jsou „suché“ uhličité koupele. Celková aplikace se provádí ve speciálních pytlech, ve kterých je klient uložený na 20 minut celý, mimo hlavu.

Lázeňská léčba využívá i dalších standardních postupů, do kterých spadá např. klasická i reflexní masáž. Tyto masáže mají přímý vliv na měkké tkáně pohybového systému včetně reflexního účinku a významného psychického efektu. Při aplikaci na hrudník můžeme uvolnit hlen stejně tak jako spazmus dýchacích cest. Jako předehřátí před vlastní masáží či aplikací měkkých technik využíváme již výše zmíněných hypertermních koupelí, ale také např. peloidní či parafínové obklady.

V případě parafínového obkladu se na tělo klienta přikládají parafínem nasycené roušky, poté se ošetřená oblast přikryje igelitem a zabalí ručníkem. Teplota tekutého parafínu je v rozmezí 55-60°C. Zpravidla přikládáme lokálně na drobné ruční klouby či hyperalgetické zóny. U peloidního obkladu se na tělo klienta přiloží rašelinou nasycená rouška a na ní navíc termovak, který danou roušku prohřívá. Celková doba těchto zábalů je 20 minut. 

Součástí podpůrné terapie se u pacientů po prodělaném onemocnění COVID-19 řadí i tzv. oxygenoterapie či inhalace. Oxygenoterapie napomáhá celkové regeneraci organismu a posílení imunitního systému při infekcích a oslabení organismu. Inhalace mlžin léčivých vod má hlavní význam k regeneraci epitelu dýchacích cest, podporuje vykašlávání a má hyposenzitivní činek.

Na závěr bych chtěla podotknout, že následná lázeňská rehabilitační péče nám přináší komplexní efekt. Pacient je vystaven cílenému působení řady procedur a metod. Místo rutiny denních povinností i stresu v lázních nalézáme pozornou péči a příjemně strávíme volný čas. Lázně mimo jiné nabízí příjemné a optimistické prostředí.

S pozdravem a přáním hezkého dne se s Vámi loučí Mgr. Eva Musilová, fyzioterapeutka Lázní Lednice Perla

S vašimi dotazy k tomuto, ale i jiným tématům, se můžete obrátit na email obchodni@lednicelazne.cz

Vytisknout stránku Vytisknout stránku
Rezervovat pobyt